One of the biggest shocks when you start shopping for your own food at uni is just how expensive it can be – especially cheese, right? According to our yearly National Student Money Survey, students spend on average £92 a month on groceries alone – that’s more cash than they spend on anything else apart from rent! When it comes to food …
